S.S.S.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

– İşaret Ateşi tam olarak nasıl bir internet sitesidir ve neyi amaçlamaktadır?

İşaret Ateşi, ticari amacı olmayan, özyayıncılık (self-publishing) odaklı bir e-yayın inisiyatifidir. E-kitaplar yayımlayarak, yapıt sahipleriyle okurlar arasında aracılık etmeyi amaçlamaktadır.

– İşaret Ateşi tek kişilik bir özyayıncılık sitesi midir?

Hayır, İşaret Ateşi yayın önerilerine açık bir e-yayın inisiyatifidir. Yeni yazar ve çevirmenlerin katılımı İşaret Ateşi’ne güç ve değer katacaktır. Nitelikli metinler söz konusu olduğu sürece, kapılarımız ardına kadar açıktır.

– İsteyen herkes bu siteden çalışmalarını yayımlayabilir mi?

Nitelikli metinler söz konusu olduğu sürece, evet. Bu konuda ölçütümüz isim, unvan, CV değil, metnin ta kendisidir. Ayrıca, İşaret Ateşi özyayıncılık odaklı bir mecra da olsa, yayına hazırlanma sürecinde metinler ortaklaşa bir çalışmayla mutlaka gözden geçirilir. Yapıtın, maddi bir getirisi olmasa dahi (belki de tam da o yüzden) yetkin bir şekilde yayımlanmasını her şeyin üzerinde tutuyoruz.

– Yapıtların telif hakları İşaret Ateşi’ne mi geçiyor?

Hayır. Yapıtlarını telif hakları yapıt sahiplerine aittir. İşaret Ateşi yalnızca yapıtın okura doğrudan ulaştırılmasına aracılık eder. Yapıt sahipleri ve İşaret Ateşi arasındaki sözleşme, karşılıklı maddi yükümlülükler doğuran ve birtakım hakların aktarılmasını içeren bir sözleşme değildir. Tüm bunların ışığında, yapıtların her türlü etik ve hukuki sorumluluğu da yapıt sahiplerine aittir.

– Ya siteniz üzerinden yayımlanan e-kitaplar çalınır ve başka yerlerden yayımlanırsa?

Yapıt sahiplerinin tüm hakları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümlerince ayrıntılı bir şekilde tespit edilmiştir. Yapıtların izinsiz bir şekilde kopyalanması ve/veya başka bir yolla yayımlanması suç kapsamına gireceğinden, hukuki sorumluluk doğuracaktır ve gereği yapılacaktır. Telif hakları, herhangi bir resmi mercinin onayına tabi değildir; yapıt sahibinin yapıtını kamuya açtığı andan itibaren doğal olarak işlemeye başlar.

– Neden ticari bir site değilsiniz?

Bir yapıt sahibinin, ortaya koyduğu ürün karşılığında maddi bir getiri beklemesi gayet doğaldır; nihayetinde yazarlık ve çevirmenlik birer meslektir. Piyasada da maddi beklentilere yanıt verebilecek çok sayıda yayınevi ve kitabevi bulunmaktadır. İşaret Ateşi, metne odaklanarak ve iyi yayıncılık ilkelerine tavizsiz bir şekilde bağlı kalarak yapıtları yayına hazırlamakta, ancak yapıtlara maddi bir değer biçmemektedir; okura doğrudan ulaşabilmeyi, yapıtı herkesin erişimine açık kılmayı her şeyin üzerinde tutmaktadır. Tüm piyasanın ticari olduğu bir ortamda, ticari olmayan bir e-yayın inisiyatifinin var olması bir lüks olarak görülmemelidir. İşaret Ateşi, edebi ve düşünsel anlamda tutkuları olan, bu tutkularıyla yaşayan, ama yazdıklarından maddi bir beklentisi olmayan yapıt sahiplerine hitap etmektedir.

– Crowdfunding kampanyalarınız yazarlara gelir yaratmak için mi var?

Crowdfunding yalnızca kitapların basım masraflarını karşılamayı amaçlayacaktır; ama İşaret Ateşi’nin crowdfunding kampanyaları henüz aktif değil. Zaten bunu sitenin temel bir bileşeni olarak da görmüyoruz. Crowdfunding, okurlardan kitapların basılı versiyonları için yoğun talep geldiği takdirde başvurulacak bir yöntem. Yani o noktada okurun çaba göstermesi gerekiyor, yapıt sahiplerinin değil. Kitabı gerçekten önemseyen ve kitaplığında bulundurmak isteyenler bunun için seve seve çaba göstereceklerdir, ama buna mecbur da değildirler, e-kitaplar var nasıl olsa. Genel anlamda sitenin destekçisi olmak isteyenler için de benzer bir durum söz konusu. Kimseden maddi bir talebimiz yok; maddi destekte bulunmak isteyenler elbette bizimle temasa geçebilir; gerekirse buna uygun bir crowdfunding kampanyası açılabilir; ama bu şart değil.

– Bu site ve bu konsept tutar mı sizce?

“Tutmak” konusundaki ölçütümüzün tıklanma ve beğeni sayıları olmadığını belirtmek isteriz. Sitenin her ziyaretçisi bize mutluluk verir, ama önemli olan okurdur – yapıtlara vakit ayıran, emek veren, ilgili okur, iyi okur.

– E-yayıncılık inisiyatifi olduğunuzu söylüyorsunuz; peki ama kitapların neden ISBN numaraları yok?

ISBN numarası ticari bir kod numarasıdır. İşaret Ateşi, ticari bir yayınevi değildir. E-kitaplar başka herhangi bir mecra üzerinden satışa sunulmamaktadır.

– Siz çok mu zenginsiniz; bu işi hobi olarak mı yapıyorsunuz?

Gönlümüz zengin.

– Yapıt sahipleri, paylaşım yapabilecekleri daha popüler mecralar dururken neden sizin sitenizi kullansın?

Herkes dilediği mecrada şansını deneyebilir. İşaret Ateşi, yapıtları sunduğu format itibarıyla ve yayın profili itibarıyla özgün bir yayın mecrası olmayı ve iyi okura ulaşmayı hedefliyor.

– İnternet sitenizin tanıtımını yapmayı planlıyor musunuz?

Zamanı geldiğinde sitenin tanıtımı yapılacaktır, ama agresif bir P&R çalışması yürütmeyi planlamıyoruz. Siteye giren tüm ziyaretçiler bizi sevindirir, ama tıklanma veya beğeni sayıları bizim için çok da bir şey ifade etmiyor. Her şey, yapıtlara vakit ayırıp emek harcayacak nitelikli okur için, iyi okur için. Yapıt sahibinin o okurla buluşması için.

– Yapıt sahiplerinden ve okurlardan beklediğiniz ilgiyi görmemeniz halinde sitenin konsepti değişebilir mi?

Sitenin konsepti elbette her zaman değişebilir. Başarılı olmadığı takdirde de değişebilir, başarılı olduğu takdirde de. Bu tür kararları, güç birliği içinde olacağımız yapıt sahipleriyle beraber veririz; neyi daha iyi yapabileceğimizi oturup konuşuruz; daha verimli bir mecra oluşturmak adına ne gerekiyorsa yaparız.

– Şiir ve deneme türünde yapıtlara mı odaklanacaksınız?

Evet, öncelikle şiir ve deneme. Elbette öykü de ilgilenebileceğimiz bir tür. Roman, inceleme, anı vb. ise gündemimizde yok. Edebiyat ve felsefenin geniş yelpazesi içinden, nitelikli bir metin sunan, türü tanımlı veya tanımsız her türlü çalışma ilgimizi çekebilir. Çeviriler adınaysa, orijinal yapıtların telif haklarını almadığımızdan, telif hakkı olmayan (kamusal hale gelmiş) yapıtlara yer verebileceğimizi belirtmek isteriz. Çevrilip yayımlanmayı bekleyen böyle birçok şaheser var.

– Okurlardan siteyle ilgili olarak gelecek önerilere açık mısınız?

Elbette. Gerekli bilgileri “İletişim” kısmında bulabilirsiniz. Emek harcanarak özenle yazılmış tüm mesajlarınız mutlaka okunacak, aynı özenle yanıtlanacaktır. Kapımızın çalınmasından ve samimi konukların ziyaretlerinden daima memnuniyet duyarız.

– İşaret Ateşi’nin yapıt sahiplerinden ilgi görmemesi halinde yola tek kişi mi devam edeceksiniz, yoksa sitenin faaliyetlerini mi sonlandıracaksınız?

Yola gerekirse bir ya da birkaç kişi olarak devam edebiliriz. İşaret Ateşi bir deney sayılabilir. Esneklik payımız bir hayli geniş. Sitenin nereye doğru evrilebileceğini (ya da evrilemeyeceğini) zamanla göreceğiz. Bunların hiçbiri ölüm kalım meselesi değil. Ölüm kalım meselelerinin tümü, yapıtların içinde, içeriğinde.

işaret ateşi