Ahmet İnam – Zirvelerin Aynası

Denemeler

-- * E-Kitap

Ahmet İnam – Zirvelerin Aynası

Denemeler

 

 

Ahmet İnam, yaklaşık yarım yüzyıldır, geniş kaynaklardan beslenerek oluşturduğu yoğun bir birikimle sayısız deneme, makale ve kitap kaleme aldı; özgün bir yaşam felsefesini inşa etti, yaşadı, şiirledi; çağa uygun ve bu topraklarda kök salabilecek, yaşayan bir felsefeyi ortaya koymaya çabaladı; hem yerele hem evrensele seslendi.

Zirvelerin Aynası’ndaki deneme ve öyküler “hiç içinden yolculuk ediyor”, “zamanla yaşıyor”, çocukça felsefenin, khaos’un, gerçekliğin peşine düşüyor, bilince ve sağaltıma değinip “epistemiyatri” kapısını aralıyor, bizi bir “mübarekle” tanıştırıyor ve “çanlı” bir kemancıyla ölüp agana belea ile doğuyor. Yazar, bu felsefi parçalarda düzyazısal bir şiirselliğe yaslanarak, akışkan, dinamik, dönüşümlerle dolu bir dil yakalıyor; ele aldığı konuları bolca somutlaştırıp kavramlaştırarak, resimleye resimleye ilerliyor; Sokrates’i, Platon’u, Nietzsche’yi, Husserl’i, Heidegger’i, Levinas’ı, Jaspers’i ve Doğulu mistikleri selamlıyor. 2000’li yıllarda yazılmış ve daha evvel çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlanmış bu deneme ve öyküler, gözden geçirilmiş yepyeni versiyonlarıyla ilk kez İşaret Ateşi’nde okurlarla buluşuyor.

Zirvelerin Aynası, Türkiye’nin önemli bir entelektüelinden, zirvelere ayna tutan ve zirvelerden ayna tutan parlak bir yapıt…

www.isaretatesi.com


Ahmet İnam - Zirvelerin Aynası

E-kitabı tam ekran okumak için üstteki pencerenin köşesindeki bağlantıya tıklayınız. Okurlardan talep gelmesi halinde ileride yapıtın sınırlı sayıda özel baskısının yapılması planlanmaktadır. Buna yönelik duyuruları almak üzere isaretatesi@gmail.com adresine bir e-posta atabilir, takipçi listesine katılabilirsiniz. Dilerseniz, İşaret Ateşi’ni sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. İyi okumalar…

Zirvelerin Aynası

Ahmet İnam

Denemeler, 1. baskı

Yayın Tarihi: Temmuz, 2018

 

İçindekiler

Bir Mübarek

Gerçek Denen Bilmece

Khaos Denen Sağlık

Bilinç Üzerine Notlar

Ruh Sağaltımı Üzerine Düşünceler

Düzen Metafiziği Açısından Khaos ve Kargaşa

Epistemiyatri Kapısını Açarken

Hiç İçinden Yolculuk

Çocukça Felsefenin Ardında

Zamanla Yaşamak

Çanlı Kemancı

Agana Belea ile Doğum olan Ölüm Üzerine

 

Ahmet İnam’ın kişisel web sayfaları:

http://www.phil.metu.edu.tr/tr/calisanlar/ogretim-elemanlari/ahmet-inam

http://www.ahmetinam.com/

 

 

işaret ateşi

Written by İşaret Ateşi

İşaret Ateşi, çeviri ve özgün yapıtlara yer veren bağımsız bir e-yayıncılık sitesidir. Yapıtlar, basılı yayın kalitesinde e-kitaplar halinde paylaşılmakta; süre ya da sayfa sınırlaması olmaksızın, bedelsiz bir şekilde okunabilmektedir. İşaret Ateşi’nin amacı, yapıtların okura doğrudan ulaştırılmasıdır.