Aytek Sever – Hiperbor – I

Şiirler

-- * E-Kitap

Aytek Sever – Hiperbor – I

Şiirler

“Büyülü bir sözcük ‘Hiperbor’ benim için; türlü esinler aşılayan gizemli bir imge; rengârenk, ışıl ışıl bir enerji bulutu. Besliyor beni, ateşliyor. ‘Hiper’i de buluyorum onda, ‘hiperbol’ü de. Sonra, ‘hip’i buluyorum – ve bir element buluyorum, ‘bor’ çıkıyor karşıma, hem de ‘hiper’ bir ‘bor’. Dahası, anlam çağrışımlarıyla, kuzey’i buluyorum, buzun ve rüzgârın ötesini, batmayan güneşi, kayıp kıtayı, kutsal soyu: efsaneyi, miti, kadim dünyayı, bilinmeyeni, haritayı, yeryüzünü, mevsimleri. Yani belki de, en önemlisi, bir yön veriyor bana ‘Hiperbor’, bir konum, bir istikamet, bir hareket, bir yolculuk. – Kâh ötesinden yazıyorum kuzeyin ve rüzgârın, kâh berisinden.”

 

Aytek Sever’in 2010-2012 arası şiir, düzyazı şiir, görsel şiir ve metin çalışmalarını kapsayan Hiperbor adlı toplamın ilk cildi İşaret Ateşi’nde.

 

www.isaretatesi.com


Aytek Sever - Hiperbor - I

E-kitabı tam ekran okumak için üstteki pencerenin köşesindeki bağlantıya tıklayınız. Kitabın sınırlı sayıda, karton kapaklı, basılı kopyası da mevcuttur. Talep veya bilgi için İşaret Ateşi’ne konuyla ilgili, adresinizi belirten bir e-posta atabilirsiniz (isaretatesi@gmail.com). Dilerseniz, İşaret Ateşi’ni sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. İyi okumalar…

 

Hiperbor-I

Aytek Sever

Şiirler, 1. baskı

Yayın Tarihi: Mart, 2018

Basılı Kopya: Haziran 2021 (50 kopya)

Referans:

Sever, Aytek. Hiperbor-I. 2018. https://www.isaretatesi.com/aytek-sever-hiperbor-i/

 

işaret ateşi

Written by İşaret Ateşi

İşaret Ateşi, çeviri ve özgün yapıtlara yer veren bağımsız bir e-yayıncılık sitesidir. Yapıtlar, basılı yayın kalitesinde e-kitaplar halinde paylaşılmakta; süre ya da sayfa sınırlaması olmaksızın, bedelsiz bir şekilde okunabilmektedir. İşaret Ateşi’nin amacı, yapıtların okura doğrudan ulaştırılmasıdır.