Aytek Sever – Moto Perpetuo – II

-- * E-Kitap

Aytek Sever – Moto Perpetuo-II

Spòntàn & Crêdo

 

 

“Kendiliğindenlik: filozofun ebedî hayali. Yitirilmiş bir cennet – ya da erişilmemiş. Çünkü bilinç girmiştir devreye, hem de fazlasıyla. Tin deşilmiş, zaman aksatılmış. Yüksek rüzgârlar bile engellere uğruyor. – İlerledikçe aydınlatılmış harita; peki ama türeyen eksantriklik nasıl doğallaşacak? Esrik araştırmaların koşulladığı bedensel ve zihinsel edimler nasıl kavuşacak akıcı esenliğe? En olağan varoluş ve tatmin biçimlerinin güvenli sığınağına bir geri dönüş yolu var mı? İradi yolla nasıl yakalanır ya da tetiklenir kendiliğindenlik? Belli ki tek umut tutku: Dört koldan yüklenip tüm şeylerin yaratım kaosunu ateşlemek, benliği tümüyle onun içine atıp dönüşümlerin büyüsünü beklemek gerek. En küçük ve en büyük ölçekte bize ‘tinin o mucizevi, nihai inayeti’ gerek. Ve kıvılcımın potansiyeli tinsel etiği kuran ölümsüz credo’da yatıyor.”

 

Aytek Sever’in 2014-2016 arası şiir çalışmalarını kapsayan Moto Perpetuo’nun ikinci cildinde Spòntàn ve Crêdo adlı toplamlar bir araya geliyor. Hiperbor ve Siòn’un ardından, dört alt kitabıyla Moto Perpetuo da sonsuz döngünün peşinde geniş bir poetik blok.

 

www.isaretatesi.com


Aytek Sever - Moto Perpetuo II

E-kitabı tam ekran okumak için üstteki pencerenin köşesindeki bağlantıya tıklayınız. Okurlardan talep gelmesi halinde ileride yapıtın sınırlı sayıda özel baskısının yapılması planlanmaktadır. Buna yönelik duyuruları almak üzere isaretatesi@gmail.com adresine bir e-posta atabilir, takipçi listesine katılabilirsiniz. Dilerseniz İşaret Ateşi’ni sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. İyi okumalar…

 

Moto Perpetuo – II

Spòntàn ve Crêdo

Aytek Sever

Şiirler, ilk basım

Yayın Tarihi: Ekim 2021

işaret ateşi

Written by İşaret Ateşi

İşaret Ateşi, çeviri ve özgün yapıtlara yer veren bağımsız bir e-yayıncılık sitesidir. Yapıtlar, basılı yayın kalitesinde e-kitaplar halinde paylaşılmakta; süre ya da sayfa sınırlaması olmaksızın, bedelsiz bir şekilde okunabilmektedir. İşaret Ateşi’nin amacı, yapıtların okura doğrudan ulaştırılmasıdır.