Walt Whitman – Benliğimin Şarkısı

Song of Myself

-- * E-Kitap

Walt Whitman – Benliğimin Şarkısı

Song of Myself

 

 

Benliğimin Şarkısı’nda (Song of Myself), Walt Whitman bizi benlikte ve kâinatta Homerik bir yolculuğa çıkarıyor. Çimen Yaprakları’nın (Leaves of Grass) köşe taşı ve modern şiirin öncü şaheseri Benliğimin Şarkısı, “ölüm döşeği” (1892) versiyonuyla İşaret Ateşi’nde.

* Benliğimin Şarkısı, Doğu Batı Yayınları tarafından, Ed Folsom ve Christopher Merrill’in önsöz ve kapsamlı eleştirel değerlendirmeleriyle beraber okurlara sunuldu.

https://www.dogubati.com/benligimin-sarkisi

Bundan böyle web sitemiz üzerinden e-kitaba sınırlı erişim sağlanabilecektir (şiirin yalnızca ilk üç bölümü). İlginiz ve anlayışınız için teşekkür ederiz…

 

“En büyük modern şair! Whitman, en iyi haliyle yalnızca kendisidir. Şiiri doğrudan benliğinin öz kaynaklarından fışkırır. Bundandır o pek hoş biçim ve ritim.”

                                                                                              D. H. LAWRENCE, 1921

“Benim en büyük hocam, Whitman’dır; ben doğrudan doğruya onun öğrencisiyim.”

                                                                                           Pablo NERUDA, 1927

 

www.isaretatesi.com

 

*İşaret Ateşi’nden e-kitap olarak okurlara sunduğumuz “Benliğimin Şarkısı”, Iowa Üniversitesi (UI) International Writing Program (IWP) bünyesindeki WhitmanWeb’de de 2021’den bu yana okurların erişimine açık bulunuyor; çevirisini gene Aytek Sever’in yaptığı Ed Folsom ve Christopher Merrill’e ait açıklama metinleriyle beraber. WhitmanWeb’in ilgili sayfalarına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:
https://iwp.uiowa.edu/whitmanweb/tr/content/b-l-m-1

 


Walt Whitman - Benliğimin Şarkısı

E-kitabı tam ekran okumak için üstteki pencerenin köşesindeki bağlantıya tıklayınız. Kitabın sınırlı sayıda, karton kapaklı, basılı kopyası da mevcuttur. Talep veya bilgi için İşaret Ateşi’ne konuyla ilgili, adresinizi belirten bir e-posta atabilirsiniz (isaretatesi@gmail.com). Dilerseniz, İşaret Ateşi’ni sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. İyi okumalar…

 

 

Benliğimin Şarkısı

Walt Whitman

Song of Myself (tam metin çeviri)

Çeviren: Aytek Sever

Yayın Tarihi: Aralık, 2018 (İlk Baskı)

Basılı Kopya: Haziran 2021 (50 kopya)

Referans:

Whitman, W. Benliğimin Şarkısı (Çev. Aytek Sever). 2018. https://www.isaretatesi.com/walt-whitman-benligimin-sarkisi/

 

işaret ateşi

Written by İşaret Ateşi

İşaret Ateşi, çeviri ve özgün yapıtlara yer veren bağımsız bir e-yayıncılık sitesidir. Yapıtlar, basılı yayın kalitesinde e-kitaplar halinde paylaşılmakta; süre ya da sayfa sınırlaması olmaksızın, bedelsiz bir şekilde okunabilmektedir. İşaret Ateşi’nin amacı, yapıtların okura doğrudan ulaştırılmasıdır.