Walt Whitman – Çimen Yaprakları

Seçme Şiirler

-- * E-Kitap

Walt Whitman – Çimen Yaprakları

Leaves of Grass’tan Seçme Şiirler-

Çimen Yaprakları gibi harikulade bir armağanın kıymetine gözlerim elbette kapalı değil. Onu Amerika’nın bugüne dek ortaya koyduğu en sıradışı akıl ve bilgelik örneği olarak değerlendiriyorum… Sizde, benzersiz şeylerin, tam olması gerektiği gibi benzersizce dile getirildiğini görüyorum… Parlak bir kariyerin başlangıcında selamlıyorum sizi… Acaba bu gördüğüm ışık huzmesi bir yanılsama mı diye gözlerimi ovuşturuyorum, ancak kitabınızın somut varlığı şaşmaz bir gerçeklik…”

Böyle diyordu Ralph Waldo Emerson, 1855 yılında Çimen Yaprakları’nın ilk baskısını okuduktan sonra Walt Whitman’a yazdığı bir mektupta. Çimen Yaprakları zamanla Amerikan şiirinin baş köşesine yerleşti; yapıtını kırk yıl  boyunca genişletmeye devam eden Whitman da Amerikan şiirinin başlıca sesi haline geldi ve modern şiirin öncüsü oldu.

Coşkuyla kaleme aldığı dizelerinde Whitman, hemen her şeyin  üzerine koskoca bir Evet kondurur; insanlığın ve tarihin bir sembolü olarak gördüğü Amerika’nın, toplumu ve doğayı tüm renkleriyle kucaklayan bir Demokrasi anlayışının, özgür, pırıl pırıl bir geleceğin ve tümüyle tinsel olan bir kâinatın merkezine koyduğu Ben’in ve bedenin sözcülüğünü yapar.

Hazırladığımız seçki; yapıtın ilk baskısına ait olağanüstü Önsöz’ün yanı sıra, tamamına yakını Türkçe’ye ilk defa çevrilen altmış beş şiirle, Whitman’ın şiir dünyasından bir panorama sunuyor; ayrı bir e-kitap olarak yayımlanacak Benliğimin Şarkısı’yla beraber İşaret Ateşi’nin “Walt Whitman Seçme Şiirler” toplamını oluşturuyor.

 

“Whitman, Amerika’dır… Onun mesajı, benim mesajımdır; ve insanların bunu duymasını sağlayacağız.”

EZRA POUND, 1909

“Büyük şair Whitman benim için öyle çok şey ifade eder ki… Whitman – çığır açan tek adam. Biricik öncü.”

D.H. LAWRENCE, 1923

Çimen Yaprakları büyük bir deneydir. Hatta rahatlıkla söyleyebilirim ki, Çimen Yaprakları edebiyat tarihinin en önemli olaylarından biridir.”

JORGE LUİS BORGES, 1968

 

www.isaretatesi.com


Walt Whitman - Çimen Yaprakları

E-kitabı tam ekran okumak için üstteki pencerenin köşesindeki bağlantıya tıklayınız. Kitabın sınırlı sayıda, karton kapaklı, basılı kopyası da mevcuttur. Talep veya bilgi için İşaret Ateşi’ne konuyla ilgili, adresinizi belirten bir e-posta atabilirsiniz (isaretatesi@gmail.com). Dilerseniz, İşaret Ateşi’ni sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. İyi okumalar…

 

Çimen Yaprakları

Walt Whitman

Leaves of Grass’tan “Önsöz” (1855) ve Seçme Şiirler

Çeviren ve Yayına Hazırlayan: Aytek Sever

Yayın Tarihi: Kasım, 2018 (İlk Baskı)

Basılı Kopya: Haziran 2021 (50 kopya)

Referans:

Whitman, W. Çimen Yaprakları (Çev. Aytek Sever). 2018. https://www.isaretatesi.com/walt-whitman-cimen-yapraklari/

 

işaret ateşi

Written by İşaret Ateşi

İşaret Ateşi, çeviri ve özgün yapıtlara yer veren bağımsız bir e-yayıncılık sitesidir. Yapıtlar, basılı yayın kalitesinde e-kitaplar halinde paylaşılmakta; süre ya da sayfa sınırlaması olmaksızın, bedelsiz bir şekilde okunabilmektedir. İşaret Ateşi’nin amacı, yapıtların okura doğrudan ulaştırılmasıdır.