Gertrude Stein – Odalar

Şiirler

-- * E-Kitap

Gertrude Stein – Odalar

Tender Buttons, “Rooms”

 

 

“Gerçek şu ki mekân ikame edildiğinde yalnızca depolanmış olanlar kalmıştı geriye ve bir başkasından daha fazla tatmin edemeyecek olanlar muhafaza edilmişti. Soru da budur, o şeyi ikame etmek için daha fazlasını önermek mümkün müdür. Tam da bu soru ve bu kusursuz inkârdır zamana tüm zamanı değiştirten.”

 

Nesneler’den sonra, Gertrude Stein’ın sıradışı düzyazı şiir yapıtı Tender Buttons’ın (“Hassas Düğmeler”) son bölümü olan Odalar da okurla buluşuyor. Gene sayısız okumaya olanak veren, kaleydoskopik alacalarla açıldıkça açılan, Hermetik motiflerle dolu bir metin.

 

“Merkez”le, “yayılım”la, “seçim”le, “düzenleme”yle, “değişim”le, “kaçış”la, “altı küçük kaşığın mucizesi”yle, “alıklaşmanın hoş durumu”yla, “elmayı yönlendiren tekil akıl”la, “uzunluğun çelik yapısı”yla, “özel birdenbirelik”le, “makul sessizlik”le, “vasatlığın dehşetli fedakârlığı”yla; Gertrude Stein’dan, “nesneler”i saran dörtduvarın tüketilmez epiği; feminen erosun örtülü romansı; sözün esrik kaosu.

 

“Gertrude Stein’ın yapıtı, yaşamın sözcükler kentinde yeniden inşasına, tümüyle yeniden biçimlendirilişine karşılık gelir.”

                                                                                   Sherwood ANDERSON, 1922

 

Pound, Eliot, Moore gibi çağdaşlarının aksine Gertrude Stein, ne kadar bölük pörçük olursa olsun bize masadaki karafın bir imgesini sunmaz; daha ziyade bizi, dilin bildiğimiz dünyayı aslında nasıl yapılandırdığını durup düşünmeye zorlar.”

                                                                                  Marjorie PERLOFF, 2012

 

www.isaretatesi.com


Gertrude Stein - Odalar

E-kitabı tam ekran okumak için üstteki pencerenin köşesindeki bağlantıya tıklayınız. Okurlardan talep gelmesi halinde ileride yapıtın sınırlı sayıda özel baskısının yapılması planlanmaktadır. Buna yönelik duyuruları almak üzere isaretatesi@gmail.com adresine bir e-posta atabilir, takipçi listesine katılabilirsiniz. Dilerseniz İşaret Ateşi’ni sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. İyi okumalar…

 

Odalar

Gertrude Stein

Şiirler

Tender Buttons, “Rooms”

Çeviren: Aytek Sever

Yayın tarihi: Mayıs, 2020 (ilk basım)

 

işaret ateşi

Written by İşaret Ateşi

İşaret Ateşi, çeviri ve özgün yapıtlara yer veren bağımsız bir e-yayıncılık sitesidir. Yapıtlar, basılı yayın kalitesinde e-kitaplar halinde paylaşılmakta; süre ya da sayfa sınırlaması olmaksızın, bedelsiz bir şekilde okunabilmektedir. İşaret Ateşi’nin amacı, yapıtların okura doğrudan ulaştırılmasıdır.