Gertrude Stein – Gıda

-- * E-Kitap

Gertrude Stein – Gıda

Tender Buttons, “Food”

 

 

“İçeride uyumak var, dışarıda kızıllaşma var, sabahta anlam var, akşamda hissetmek var. Akşamda hissetmek. Herhangi bir şeyi hissetmekte dinlenmek var, tırmanmak var, hissetmekte teslimiyet var, onay var, tekerrür var ve tamamen yanlış anlaşılmış elisıkılık var. Tüm flamaların vapurları var ve tüm perdelerin yatak çarşafları var ve bütün bir sarının ayrımı var ve bütün bir çemberin devridaimi. Kum oluşturur bu.”

 

Daha önce yayımladığımız Nesneler ve Odalar’ın ardından, Gertrude Stein’ın benzersiz şiir kitabı Hassas Düğmeler’in son bölümü Gıda da okurla buluşuyor. Muazzam bir kültürel ve teorik omnivorlukla mitoloji, Eski Ahit, Talmud, Kabala ve simyadan, ABD tarihi, tıp, bilimsel deneyler, geometri, Kübizm, kolaj, giyim kuşam ve kadın modasına; Homeros, Platon, Shakespeare ve W. Blake’ten, Whitman, Melville, O. Wilde, W. James ve S. Freud’a uzanan geniş bir yelpazede (atıf olduğunu âdeta fanatikçe gizleyen) sayısız atıfıyla, Stein’dan “sözel natürmortlar”la örülü “kompakt bir Amerikan romanı”, bir çokperspektiflilik nevrozu, çıkışsız sözlük histerisi, şizofrenik beyin sisi, erotomistik afazi: Modernizmin kaynağında tüm yazı, yayın ve okuma geleneklerine bir koçbaşı!

 

“Kesimdeki fark”, “zayıf başarının bütün o neşesi”, “tombul simetri”, “kadim kuzular”, “yakaran artıklar”, “daha sade bir ışığı aramak”, “kaşıklardaki umut”, “karakteristik bir hindi”, “esnek teslimiyet silsilesi”, “istikrarlı bir pasta”, “ani yükselişler meselesi” ve “kıl payı olmamak”la, Gıda, tüm oburları sonlunun ve sonsuzun derinliklerine uzanan bir beslenmenin (beslenmeden başka her şeye benzeyen bir beslenmenin) binbir malzemeli tuhaf sofrasına davet ediyor: “hassas ve değişken ve dışsal ve merkezî ve çevrelenmiş ve tekil ve sade ve aynısı ve yüzey ve çember ve parıltı ve takviye ve beyaz ve aynısı ve daha iyisi ve kırmızı ve aynısı ve merkez ve sarı ve hassas ve daha iyisi, ve tümü birden.”

 

Okuyun okuyabilirseniz!

 

“Gertrude Stein’ın yapıtı, yaşamın sözcükler kentinde yeniden inşasına, tümüyle yeniden biçimlendirilişine karşılık gelir.”

                                                                                   Sherwood ANDERSON, 1922

 

Pound, Eliot, Moore gibi çağdaşlarının aksine Gertrude Stein, ne kadar bölük pörçük olursa olsun bize masadaki karafın bir imgesini sunmaz; daha ziyade bizi, dilin bildiğimiz dünyayı aslında nasıl yapılandırdığını durup düşünmeye zorlar.”

                                                                                   Marjorie PERLOFF, 2012

 

www.isaretatesi.com


Gertrude Stein - Gıda

E-kitabı tam ekran okumak için üstteki pencerenin köşesindeki bağlantıya tıklayınız. Okurlardan talep gelmesi halinde ileride yapıtın sınırlı sayıda özel baskısının yapılması planlanmaktadır. Buna yönelik duyuruları almak üzere isaretatesi@gmail.com adresine bir e-posta atabilir, takipçi listesine katılabilirsiniz. Dilerseniz İşaret Ateşi’ni sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz. İyi okumalar…

 

Gıda

Gertrude Stein

Tender Buttons, “Food”

Çeviren: Aytek Sever

Yayın tarihi: Kasım, 2022

 

işaret ateşi

Written by İşaret Ateşi

İşaret Ateşi, çeviri ve özgün yapıtlara yer veren bağımsız bir e-yayıncılık sitesidir. Yapıtlar, basılı yayın kalitesinde e-kitaplar halinde paylaşılmakta; süre ya da sayfa sınırlaması olmaksızın, bedelsiz bir şekilde okunabilmektedir. İşaret Ateşi’nin amacı, yapıtların okura doğrudan ulaştırılmasıdır.